2019/26 – Sanayi Sicil Belgesi Olan Firmaların Yıllık İşletme Cetvellerini Vermeleri Hakkında

  1. Anasayfa
  2. Sirküler
  3. 2019/26 – Sanayi Sicil Belgesi Olan Firmaların Yıllık İşletme Cetvellerini Vermeleri Hakkında

Sirküler : 2019-SR-1836

Konu : Sanayi Sicil Belgesi Olan Firmaların Yıllık İşletme Cetvellerini Vermeleri Hakkında

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların, her yıl Nisan ayı sonuna kadar “ Yıllık İşletme Cetveli ” verme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle, Sanayi Sicil Belgeli kuruluşların 2018 yılı Yıllık İşletme Cetvellerini düzenleyerek, 30.04.2019 Salı günü mesai bitimine kadar Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının; https://sanayisicil.sanayi.gov.tr Internet adresinden veya https://www.sanayi.gov.tr/ Internet adresinde “E-Hizmetler” menüsü içinde “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” başlıklı bölümden elektronik ortamdan verilmesi gerekmektedir.

Sanayi Siciline kayıtlı bulunan işletmelerin bu yükümlülüğü belirtilen süre içinde yerine getirmemeleri halinde İdari Para Cezası uygulanır.

Ayrıca ; Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapılmakta olup, vize işlemlerinin buna göre yapılması gerekmektedir. Birden fazla üretim yeri olan sanayi işletmelerinin farklı adreslerde faaliyette bulunulan her üretim yeri için ayrı Sanayi Sicil Belgesi düzenlendiğinden bunlar da vize ettirilmelidir.

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu için TIKLAYINIZ.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Saygılarımızla;

VERGİ DENETİM DANIŞMANLIK VE YMM A.Ş.