2019/34 – Vergi Levhalarınızı İnternet Vergi Dairenizden Onaylatmayı Unutmayalım

  1. Anasayfa
  2. Sirküler
  3. 2019/34 – Vergi Levhalarınızı İnternet Vergi Dairenizden Onaylatmayı Unutmayalım

Sirküler: 2019-SR-1844

Konu: Vergi Levhalarınızı İnternet Vergi Dairenizden Onaylatmayı Unutmayalım

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri tarafından, Gelir/Kurumlar Vergisi beyannamelerinin verilmesinden sonra Vergi Levhası, Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemi tarafından beyannamelerde yer alan bilgilere göre oluşturulmakta ve mükellefin internet vergi dairesi hesabına aktarılmaktadır.

Vergi levhaları, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Yıllık Beyannamelerinin verilmesinden itibaren 31 Mayıs 2019 tarihine kadar, https://intvrg.gib.gov.tr adresinden, kullanıcı girişi bölümünden, sorgulamalar sekmesinden açılan pencerede yer alan Vergi Levhası Oluşturma seçeneği tıklanarak çıktısı alınacaktır.

VUK 5. Maddede yapılan değişiklik ile Vergi levhalarının asılma zorunluluğu yoktur. İsteyen mükellefler levhalarını asabilirler. Ancak, Vergi levhalarını işyerlerinin merkezlerinde, şubelerinde, satış mağazalarında yetkililerce istenildiğinde ibraz edilmek üzere bulundurulması zorunludur. Bu zorunluluğa uymayanlara her tespitte 213 Sayılı VUK 353/4.Maddeye göre 290.-TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Saygılarımızla;

VERGİ DENETİM DANIŞMANLIK VE YMM A.Ş.