2020/26 – 2020 Ocak ve Şubat Ayları GEKAP Beyanname Verme Süresi Yaklaşıyor!

  1. Anasayfa
  2. Sirküler
  3. 2020/26 – 2020 Ocak ve Şubat Ayları GEKAP Beyanname Verme Süresi Yaklaşıyor!

Sirküler: 2020-SR-1906

Konu: 2020 Ocak ve Şubat Ayları GEKAP Beyanname Verme Süresi Yaklaşıyor!

Bilindiği üzere plastik poşet hariç diğer Beyan tabi olan (AMBALAJ , LASTİK, AKÜMÜLATÖR, PİL, MADENİ YAĞ, BİTKİSEL YAĞ, ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYA, İLAÇ) geri kazanım katılım payı (GEKAP) alınmasına ilişkin uygulamaya ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 31/12/2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik” ile Ocak 2020 dönemi itibariyle başlanmıştır.

05 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 2)” ile GEKAP Beyannamesi’nin verilme süresi plastik poşetin satışının yapıldığı ve diğer ürünler için piyasaya sürüldüğü/ithal edildiği beyan dönemini takip eden ayın son günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilmesi gerektiği düzenlemiştir.

Kurumlar Vergisi Mükellefleri için; Ocak /2020 dönemi GEKAP beyanname verilme ve hesaplanan payın ödeme süresi; VUK 124 Sayılı Sirküleri ile 30/Mart/2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır.

Şubat/ 2020 dönemi GEKAP beyannamesi ise; 31/Mart/2020 gün sonuna kadar verilip, hesaplanan pay aynı tarih de ödenecektir.

Ocak ve Şubat beyannameleri ayrı ayrı verilecektir.

Birçok sorunu bünyesinde barındıran geri kazanım katılım payı (GEKAP) uygulaması, büyüyen tepkilerle gündemimize girmiş olmasına rağmen uygulamanın konunun asıl muhatapları olan mükelleflerimiz tarafından tam olarak anlaşılamadığı görülmektedir. Durumun tam olarak açıklığa kavuşması zaman alacağından, siz mükelleflerimize tavsiyemiz boş da olsa beyannameyi tahakkuk ettirmenizdir. (Konu netleştiğinde, düzeltme beyannamesi vermeniz şartıyla.)

Elektronik ortamda beyanname göndermek üzere diğer beyannameler için daha önceden kullanıcı kodu, parola ve şifre almış olan mükelleflerin mevcut kullanıcı kodu, parola ve şifrelerini kullanarak Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini gönderebilecektir. Bu mükellefler tarafından söz konusu beyannamenin elektronik ortamda gönderilebilmesi için vergi dairesine bir başvuru yapılmasına ve GEKAP için bir mükellefiyet tesisi yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca GEKAP beyannamesi damga vergisine tabii değildir. Dolayısıyla boş verilen beyanname için ayrıca damga vergisi ödenmeyecektir.

VUK Sirküleri 124 için TIKLAYINIZ.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Saygılarımızla;

VERGİ DENETİM DANIŞMANLIK VE YMM A.Ş.